Spis treści
Marzenia o nowym aucie najczęściej kończą się zaciągnięciem kredytu samochodowego. Nabycie pojazdu na raty wiąże się z koniecznością szczegółowego zapoznania się z ofertami banków i innymi wymogami stawianymi kredytobiorcy. Oto nasz poradnik, jak w 5 krokach wziąć kredyt samochodowy.
Kupno pojazdu to poważna decyzja. Tym bardziej, że jest ona związana z podpisaniem umowy kredytowej w banku. Przed wizytą w instytucji finansowej warto:
- wybrać rodzaj i markę wymarzonego samochodu, czy ma to być nowy, czy używany pojazd,
- skorzystać z porównywarki internetowej i sprawdzić swoją zdolność kredytową,
- zastanowić się nad okresem spłaty,
- przeanalizować, czy stać nas na wkład własny.
Krok 1 – porównajmy oferty banków
W sytuacji, gdy wiemy już, jakie i za ile chcemy kupić auto, wtedy możemy rozpocząć poszukiwania odpowiedniego do własnych potrzeb kredytu. Banki oferują zarówno standardowe kredyty gotówkowe, jak udzielane specjalnie na zakup samochodu, tzw. kredyty samochodowe. Zaciągnięcie kredytu dostosowanego do potrzeb kupna auta generuje zdecydowanie mniej kosztów, jak i formalności. Zanim wybierzemy jakikolwiek kredyt, warto przeanalizować kilka różnych ofert i je porównać. Decydując się na zakup samochodu w salonie lub komisie, możemy skorzystać z propozycji przedstawionej przez dealera. Taka opcja ułatwi nam zaciągnięcie zobowiązania, ale w zamian możemy dostać droższy kredyt.
Krok 2 – dokumenty
Uzyskanie kredytu zawsze wiąże się z formalnościami. Musimy dostarczyć do banku dokumenty poświadczające nasze zatrudnienie i otrzymywane dochody. Dodatkowo będą potrzebne papiery auta, jeżeli będzie ono stanowiło zabezpieczenie kredytu.
Krok 3 – decyzja kredytowa
W przypadku, gdy posiadamy wszystkie niezbędne dokumenty, na decyzję kredytową nie musimy długo czekać. Czasami możemy ją otrzymać już w tym samym dniu, w którym złożymy wniosek.
Krok 4 – dopełnienie formalności
Dopełnieniem formalności jest podpisanie przeczytanej umowy kredytowej. Po otrzymaniu środków finansowych możemy sfinalizować kupno samochodu.
Krok 5 – ustanowienie zabezpieczenia
W przypadku, gdy kupione auto ma być zabezpieczeniem kredytu, powinniśmy dopełnić jeszcze kilka formalności. Przede wszystkim musimy ustanowić cesję praw z ubezpieczenia pojazdu na bank, dopisać instytucję kredytową do dowodu rejestracyjnego, a także przekazać do banku kartę pojazdu jako zabezpieczenie przed sprzedażą pojazdu bez zgody i wiedzy banku.