W przypadku kredytów samochodowych nie warto ograniczać się tylko do propozycji banków. Dealerzy często mogą zaoferować nam znacznie korzystniejsze warunki kredytowania.
Kupno nowego samochodu to praktycznie w każdym przypadku duży wydatek, dlatego nie powinien nikogo dziwić fakt, że klienci do finansowania takiego zakupu wybierają kredyty.
Na rynku finansowym istnieje duży wybór kredytów celowych przeznaczonych specjalnie na zakup pojazdów, dzięki czemu ich warunki są korzystniejsze niż dla kredytów gotówkowych. Nie oznacza to jednak, że jeśli zależy nam na najkorzystniejszym rozwiązaniu, powinniśmy brać pod uwagę tylko i wyłącznie banki. W salonie samochodowym mogą nam bowiem zostać zaproponowane równie korzystne, a często nawet lepsze warunki.
Kredyt u dealera
W salonach samochodowych bardzo częstą praktyką jest proponowanie klientom kredytu na zakup wymarzonego auta. Wiele osób patrzy na takie oferty z przymrużeniem oka, uważając że w ten sposób można tylko stracić. W rzeczywistości za kredytami oferowanymi przez dealerów stoją banki, które współpracują z daną marką samochodów.
Tego typu rozwiązania są więc wspierane zarówno przez producenta, jak i przez podmiot finansujący, a jak nie trudno się domyślić, pozwala to na uzyskanie korzystniejszych warunków kredytowych, przebijających inne oferty.
Dodatkowo dealer może zaoferować nam atrakcyjny pakiet wyposażenia czy akcesoria, których nie dostaniemy w przypadku innego sposobu finansowania. Takie propozycje zdecydowanie warto rozważyć.
Kredyty balonowe
W ofertach dealerów zdarzają się też kredyty 50×50, 3×33 i inne, balonowe formy finansowanie, które spłacamy w rocznych ratach. Decyzja o skorzystaniu z takiej oferty może okazać się pochopna, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę koszty, które na pierwszy rzut oka nie wydają się aż tak oczywiste.
Salony kuszą nas w takich przypadkach zerowym oprocentowaniem nominalnym, jednak konieczność uiszczenia różnego rodzaju prowizji, opłat przygotowawczych, czy kosztów związanych z ubezpieczeniem kredytu, jak i samochodu (obowiązkowy pakiet OC i AC), podnosi całkowity koszt zakupu nawet o kilkanaście tysięcy złotych, zakładając zakup auta kompaktowego ze średniej półki cenowej. Warto więc wcześniej zestawić koszty takiego kredytu z innymi formami finansowania.